Blockchain, czyli technologia łańcuchowa

Współczesny świat zmienia się bardzo szybko. W przeciągu kilku lat pojawiło się wiele nowych technologii ale także nowe metody płatności, w tym tokeny personalny i kryptowaluty. Łańcuch bloków, czyli blockchain, to zdecentralizowana baza danych, która pozwala na księgowanie transakcji. Czym dokładnie jest blockchain i jak to działa?

Co to jest blockchain?

Blockchain to nowoczesna technologia, która pozwala na przechowywanie oraz wysyłania informacji na temat transakcji. Łańcuch bloków umożliwia księgowanie wszystkich transakcji za pomocą bloków. Gdy jeden blok zostanie zapełniony, na jego miejsce pojawia się kolejny. Technologia blockchain jest oparta na sieci peer-to-peer, przy czym księga transakcji jest otwarta dla wszystkich, ale jednocześnie zabezpieczona.Co to jest blockchain?

Do czego służy blockchain?

Blockchain może być obecnie wykorzystywany do obsługi różnych transakcji, jednak trwają prace nad stworzeniem łańcucha bloków do obsługi bankowości internetowej. Oczywiście, jednym z zastosowań blockchain, są kryptowaluty. Nie wiadomo jednak, jaka jest przyszłość walut wirtualnych. Z jednej strony jest to nowoczesne i interesujące rozwiązanie, ale z drugiej prawodawcy starają się, aby waluty te zostały obciążone nowymi przepisami i podatkami, co może sprawić, że nie będą one opłacalne. Blockchain jest jednak technologią, która jest bardzo bezpieczna i nie da się jej podrobić. Transakcje, które raz zostały zapisane w łańcuchu bloków, są nieodwracalne, dlatego nie ma możliwości oszustw.  Bez względu na to, jaka jest przyszłość kryptowalut i tokenów personalnych, to same blockchainy mogą zostać wykorzystane w branży bankowej, przemyślne farmaceutycznym, inżynierii, czy w nowych technologiach.