Ethereum – czym się różni od bitcoina?

We współczesnym świecie ciągle powstają nowe technologie oraz dochodzi do dynamicznych zmian rynkowych. Podobnie jest z kryptowalutami. Od 2015 roku powoli zaczęła rosnąć konkurencja najbardziej znanej waluty, czyli bitcoina. Co to jest etherum i czym się różni od bitcoina?

Co to jest Ethereum?

Ethereum to platforma walutowa, która służy do obsługi kryptowalut. Platforma może być uznawana za konkurencję dla bitcoina. Waluta powstała w 2013 roku, natomiast uruchomienie blockchain nastąpiło 30 lipca 2015 roku. Jeszcze w 2016 roku kurs ethereum wynosił około 7 dolarów, jednak obecnie jest to 213 dolarów. Tokenem, który służy jako środek płatniczy jest 1 ether. Nazwa ether pochodzi od słowa eter, czyli nazwy hipotetycznej substancji.

Ethereum - czym się różni od bitcoina

Ethereum: dla kogo?

Z platformy najczęściej korzystają programiści, ponieważ mają możliwość tworzenia aplikacji, umów i skryptów. Platforma służy także do zawierania tzw. „inteligentnych kontraktów”, przy czym sporą wadą jest to, że kontrakty są zapisywane na jednym blockchainie (istnieje możliwość zapchania łańcucha bloków).

Bitcoin i ethereum: różnice

Na początek należy stwierdzić, że bitcoiny powstały jako pierwsze, w 2009 roku. Bitcoin to jednak typowa kryptowaluta, natomiast ethereum to platforma, bazująca na blockchainie. Ethereum pozwala także na tworzenie tokenów i na zawieranie inteligentnych kontraktów oraz może pełnić funkcję platformy crowdfundingowej. Czas płatności to około 5-10 minut za pomocą bitcoinów i około 12 sekund za pomocą ethereum. Na koniec, warto dodać, że koszty transakcyjne ethereum są niższe, ponieważ platforma ma swój sposób na wycenę kosztów, natomiast bitcoin ma stałe koszty transakcyjne (bez względu na zmieniające się warunki).