Rodzaje tokenów personalnych i ich użyteczność

Tokeny personalne, czyli cyfrowe jednostki wartości, mogą być emitowane przez wszystkich. Są to jednostki niemożliwe do podrobienia i bezpieczne, które mogą stać się podstawą tworzenia kryptowalut. Jakie są rodzaje tokenów i jak je wykorzystać? Podpowiadamy.

Użytkowy token personalny

Tokeny użytkowe są najprostszą formą tych jednostek. Są one powiązane z konkretną osobą albo marką i w większości przypadków mają one wartość kolekcjonerską. W praktyce użytkowy token personalny to moneta, czy karta kolekcjonerska, która może mieć oczywiście pewną wartość, ale nie musi.

Token security

Jest to rodzaj tokenów, który od początku ma wartość, ponieważ może być traktowany jak papier wartościowy. Taki token może zostać zidentyfikowany na podstawie testu Howeya, w którym są cztery pytania:

  • Czy jest to inwestycja finansowa?
  • Czy możliwe jest uzyskanie zarobku z inwestycji?
  • Czy ta inwestycja jest współdzielona?
  • Czy dochód to efekt ze strony zarządcy?

Rodzaje tokenów personalnych i ich użyteczność

Użyteczność tokenów

Token przede wszystkim powinien spełniać funkcję dla jego posiadacza. Jaka to może być funkcja?:

  • Informacja, która jest wysyłana tylko (lub w pierwszej kolejności) do posiadaczy tokenów,
  • Bycie członkiem w grupie ekskluzywnej, zamkniętej,
  • Otrzymywanie gadżetów, spotkanie prywatne, event, co ma szczególne znaczenie w przypadku celebrytów

Token może zostać powiązany z marką i pełnić funkcję środka płatniczego, punktów lojalnościowych, czy też zakupić produkty limitowane i ekskluzywne.

Tokeny personalne stają się coraz bardziej modne. Przede wszystkim są czymś nowym, zaskakującym i interesującym. Możliwe, że w najbliższej przyszłości każda marka będzie posiadała nie tylko konto na Facebooku, ale także własny token personalny.